א.מערכות פתרונות איוורור וחימום - מטהרי אוויר יוניזטורים
תנור גז  |  תנור חימום  |  קירור  |  מזגן נייד  |  מאוורר  |  מסך אוויר

  
 לייעוץ מקצועי בחינם חייגו: 08-9999029 
 

לשיחת ייעוץ בחינם חייגו
08-9331239  או מלאו
את הטופס >>


 
  

מטהרי אוויר יוניזטורים

חזור לעמוד הקודם ►    
מסך אוויר | מזגן נייד | מאוורר 
דף הבית >> מטהרי אוויר יוניזטורים

מטהרי אוויר יוניזטוריים


מטהרי אוויר אמקור

מטהרי אוויר אמקור

מטהרי אוויר S&P

מטהרי אוויר S&P

מטהרי אוויר BAREN

מטהרי אוויר BAREN

מוצרים נבחרים

מטהר אוויר BAREN B785 Air purifier

מטהר אוויר  BAREN B785 Air purifier

מטהר אוויר BAREN B668 Air purifier

מטהר אוויר  BAREN B668 Air purifier

מטהר אוויר BAREN B747 Air purifier

מטהר אוויר  BAREN B747 Air purifier

 

קרדית אבק הבית: כל מה שאולי לא תרצו לדעת!


רק המחשבה על קרדית אבק הבית אלה, בעלי חיים זעירים הנמצאים במלוניהם בכרית שלכם, ניזונים מעורכם המת, וגורמים למחלות ובחילות. קרדית אבק הבית הינה גורם עיקרי לאסטמה ואלרגיות, במיוחד בקרב אנשים פגיעים יותר, כמו ילדים וזקנים. לדברי המכללה האמריקנית לאסטמה, אלרגיה ואימונולוגיה, כ-10 אחוזים מהאמריקנים מראים רגישות אלרגית לקרדית אבק הבית. ארגוני הריאות האמריקאיים מספרים לנו ש"קרדית אבק הבית אינה טפיל; היא אינה נושכת, עוקצת או מתחפרת בגופינו. האלרגן המזיק נוצר מכדורי הצואה ושברי גוף להם היא אחראית. קרדית אבק הבית נמצאת כמעט בכל מקום;.. בערך בארבעה מתוך חמישה בתים בארצות הברית קיימות רמות ניתנות לזיהוי של אלרגן קרדית אבק הבית, לפחות במיטה אחת." האם אינכם מרגישים טוב יותר כעת, כאשר את מבינים שקרדית אבק הבית אינה נושכת או עוקצת וכי התגובה האלרגית שלכם נובעת ממגע הפנים בכרית ובצואה שהיא מייצרת?
קרדית 1
 ידיעה נוספת שתגרום לכם לתחושה טובה בעניין זה, מגיה מ-WebMD ועל-פיה "קרדית אבק הבית אוהבת להזין עצמה מעור מת של בעלי חיים ובני האדם. אתם ככל הנראה מפזרים מספיק תאי עור מדי יום המספיקים להאכיל מיליוני קרדיות אבק הבית." באביב, אבקת הפרחים מחריפה אלרגיות, ומכת קרדית אבק הבית מגבירה את החריפות אף יותר. חודשי הסתיו והחורף הם בעיה מיוחדת, כאשר אנו מסתגרים בבתים, יחד עם הריכוזים הגבוהים של קרדית אבק הבית והצואה המצטברת שלהם במרחב הביתי. כאשר קרדית אבק הבית נמצאת בשיא עונת ההתרבות שלהם בזמן שמזג האוויר חם ולח, כדאי לקרוא על מנת ללמוד כל שניתן מה אפשר לעשות בנוגע לקרדית אבק הבית!
 
מה היא קרדית אבק הבית ?

קרדית אבק הבית היא חרק מיקרוסקופי שחי בעיקר בתאי עור מתים המושלים באופן קבוע מגופם של בני אדם וחיות המחמד שלהם. קרדית אבק הבית אינה מסיבה נזק לרוב האנשים. היא אינה נושאת המחלות, אולם היא עשויה לעודד תגובות אלרגיות בקרב חולי אסטמה ואחרים האלרגיים לצואה שהיא מפרישה. אנשים נוטים לפעמים לבלבל את קרדית אבק הבית עם פשפשים. תאי עור וקשקשים, מרוכזים לעתים קרובות באזורי מנוחה, מזרנים, ריהוט המשמש לעתים קרובות ובאזורים עם שטיחים, היכן שלעתים קרובות משתכנים מספרים גדולים של החיה המיקרוסקופית הזו. מאחר שהאדם הממוצע משיל כ-10 גרם של עור מת בשבוע, יש לקרדית אבק הבית הרבה מה לאכול. חתולים וכלבים מייצרים הרבה יותר קשקשים להשבעת רעבונה של הקרדית.

 
קרדית 2
מזרן טיפוסי עשוי להכיל עשרות אלפי קרדיות אבק הבית. עדיין חולה? קרוב ל-100,000 קרדיות מסוגלות לחיות על מטר רבוע אחד של שטיח. מוכנים לשכנע את בני זוגכם להתחיל להתרחץ באופן קבוע? האם אתם מודעים לעובדה שקרדית בודדת מייצרת כ-20 גללי צואה מדי יום, המכילה חלבון אליו אלרגיים אנשים רבים? החלבונים הנמצאים ב"עיסה" זו של צואה ותאי עור מתים היא זו המובילה לתגובות אלרגיות אצל בני אדם. בהתאם לאדם ואופן ומידת החשיפה, תגובות עשויות לנוע בין גירוד בעיניים להתקפי אסטמה. לבסוף, בניגוד לסוגים אחרים של קרדית, קרדית אבק הבית אינה טפיל, שכן היא ניזונה מרקמות מתות בלבד. דוחה, אבל נכון.

שם נפוץ שם מדעי
קרדית אבק הבית הצפון אמריקנית Dermatophagoides farinae Hughes
קרדית אבק הבית האירופאית Dermatophagoides pteronyssinus (Trouessart)
 
היכן היא מתגוררת?
 
מיטות הן בית גידול עיקרי (בו הקרדית מבלה כשליש מחייה). מזרן משומש טיפוסי עשוי להכיל כמות הנעה בין 100,000 ל-10 מיליון קרדיות (עשרה אחוזים מהמשקל של כרית בת שנתיים עשויים להיות מורכבים מגופות קרדיות מתות וגללי צואה שלהן). הקרדית מעדיפה סביבת מחייה חמה ולחה, כגון בתוך מזרן, כאשר מישהו שוכב עליו. המאכל האהוב עליה הוא קשקשים (תאי עור מתים של בני אדם ובעלי חיים). בני אדם משילים מעל 5 גרם של קשקשים (עור מת) מדי שבוע. כ-80 אחוזים מהחומר שנראה כצף בקרן שמש ביתית החודרת מבעד לחלון הוא למעשה פתיתי עור. כמו כן, שטיחים וריפוד בחדרי שינה ואזורים אחרים בבית מהווים סביבת גידול נהדרת עבור אוכלוסיות גדולות של הקרדית.
 
קרדית 3
ב-2005, ביצעה אוניברסיטת מנצ'סטר מחקר רפואי על כריות שמצא עד 16 מינים של פטריות בכרית בודדת. החוקרים בדקו כריות נוצות וכריות סינתטיות חדשות ומשומשות ומצאו אלפי נבגים של פטרייה גרם משקל של כרית; מדובר בכמות גבוהה יותר מכפי שקיימת במברשת שיניים משומשת ממוצעת.
ואתם חושבים שהקרדית נשארת בגבולות הבית וחדרי השינה שלכם – חישבו שנית. מגזין USA Today שמע מג'יל הולדסוורת', העוסקת במניעת זיהומים, ומומחית בפיקוח על זיהומים ואפידמיולוגיה, כי גם הרכב המשפחתי עשוי להיות אזור שגשוג עבור קרדית אבק הבית, שאוהבת לדלג מהרכב למקומות אחרים, ובחזרה, באם לא נוקטים אמצעי זהירות. היא מוסיפה כי "האזורים הנגועים ביותר בקרדית אבק הבית הם אלו עמם אתם באים במגע עם הידיים". אזורים אלה כוללים את ההגה, רדיו, מוט הילוכים, מחזיקי כוסות ומושבי הרכב."
 
האם הם מזיקה? מה היא  עושה?

עבור רוב האנשים, בעוד הם מרגישים דחייה ממנה, הרי שקרדית אבק הבית אינה מזיקה באמת. עם זאת, המשמעות הרפואית של קרדית אבק הבית עולה כי עורם המיקרוסקופי המוּשל וצואתם הם מרכיבים מרכזיים של אבק הבית, הגורם לתגובות אלרגיות אצל אנשים מסוימים. ישנה נטייה גנטית לאלרגיית קרדית אבק הבית, אבל בדומה לאלרגיות אחרות, גם היא יכולה להתפתח עם הזמן. על פי דבריו של דריל ק. זלדין, המנהל בפועל של המכון הלאומי לשירותי בריאות הסביבה, ל-Wall Street Journal (5 בינואר 2010, עמוד D2), בין 18% ל-30% מהאמריקאים אלרגיים לפסולת של קרדית אבק הבית, וכמעט 50% מבתי האב האמריקאים מכילים רמות אלרגן גבוהות מספיק על מנת לגרום לרגישות בקרב אנשים שלא היו אלרגיים לקרדית בעבר. במילים אחרות, רמות גבוהות של קרדית אבק הבית והפסולת שלה, עשויים לגרום לאנשים שבעבר לא היה אלרגיים לה -לפתח אלרגיה. בנוסף לייצור תגובות אלרגיות, קרדית אבק הבית יכולה גם לגרום לגידולי פוליפים באף בתוך האף. מרכיבי אבק הבית מוצגים באיור הבא:
אורגניזמים באבק בית:

קרדית 4
 
מרכיבים שֶׁל אבק הבית*

אפר, סיגריה; אפר, כבשן; תוצרי בעירה; סיבים, טקסטיל סינטטי; סיבים: צמר, כותנה, משי ונייר; שאריות שיוף ציפורניים; פירורי מזון; חלקיקי זכוכית; דֶבֶק; גרָפִיט; שיער, אדם ובעלי חיים; שברי חרקים; פיח נפט; חלקיקי צבע; חלקי צמח; אִבקָה; חלקיקי קצף פולימרי; גבישי מלח וסוכר; קשקשי עור, בני אדם; קשקשי עור, חיות מחמד; אֲדָמָה; נבגים, פטריות; חלקיקי אבן; טַבָּק; שבבי עץ.
עבור אנשים אלו, שאיפת אלרגן אבק בית מפעילה rhinitis allergica אוbronchial asthma. אנשים עם אלרגיות לאבק הבית בדרך כלל גם סובלים מתגובות אלרגיות לצואה וחלקיקי עור של קרדית אבק הבית. מחקרים הראו כי אלרגני אבק הבית האיתנים ביותר ניתנים לסילוק מהצואה המיוצרת על ידי קרדית אבק הבית. אורגניזמים אלרגניים חשובים אחרים הנמצאים באבק הבית מוצגים באיור 1.
אחד החומרים אלרגניים ביותר המצויים בחלל הביתי, הוא אבק הבית, שלעתים קרובות מזוהם בכבדות עם כדורי צואה וחלקיקי עור של קרדית אבק הבית. הערכות הן כי קרדית אבק הבית כנראה מהווה גורם בכ-50 עד 80 אחוזים ממקרי האסתמה, כמו גם במקרים רבים של אקזמה, קדחת השחת ומחלות אלרגיות אחרות. גורמים שכיחים לאלרגיה כוללים את קרדית אבק הבית, קשקשי חתול, צואת מקקים ואבקת דשא. התסמינים הם לרוב בטבעם נשימתיים (התעטשות, גרד, עיניים דומעות, צפצוף נשימתי, וכו'), בדרך כלל ללא פריחה. עם זאת, ישנם דיווחים על פריחה אדומה סביב הצוואר. תגובות אלרגיות אחרות עשויות לכלול כאבי ראש, עייפות ודיכאון.
קרדית 5
החלבונים מעודדי צפצופים נשימתיים הם מיצי עיכול חזקים למדי, המיוצרים בבטן הקרדית. חשיפה לקרדית בשנה הראשונה לחייו של אדם עשויה לגרום לאלרגיה לכל החיים. אין תרופה, רק מניעה: שליטה ברמות קרדית אבק הבית.
מיטות הן בית גידול עיקרי (בו הקרדית מבלה כשליש מחייה). מזרן משומש טיפוסי עשוי להכיל כמות הנעה בין 100,000 ל-10 מיליון קרדיות (עשרה אחוזים מהמשקל של כרית בת שנתיים עשויים להיות מורכבים מגופות קרדיות מתות וגללי צואה שלהן). הקרדית מעדיפה סביבת מחייה חמה ולחה, כגון בתוך מזרן, כאשר מישהו שוכב עליו. המאכל האהוב עליה הוא קשקשים (תאי עור מתים של בני אדם ובעלי חיים). בני אדם משילים מעל 5 גרם של קשקשים (עור מת) מדי שבוע. כ-80 אחוזים מהחומר שנראה כצף בקרן שמש ביתית החודרת מבעד לחלון הוא למעשה פתיתי עור. כמו כן, שטיחים וריפוד בחדרי שינה ואזורים אחרים בבית מהווים סביבת גידול נהדרת עבור אוכלוסיות גדולות של הקרדית.
 
כיצד לזהות תסמינים של אלרגיות לקרדית אבק הבית

חומרי החלבון בצואת קרדית אבק הבית מייצרים נוגדנים בבני אדם אלרגיים, בשאיפה או במגע עם העור. נוגדנים אלה גורמים לשחרור של היסטמינים המובילים לגודש באף, נפיחות וגירוי של מעברים בדרכי הנשימה העליונות.
רופא יכול להסתייע בבדיקות עור ובדיקות דם על מנת לאשר קיומה של אלרגיה לקרדית אבק הבית. בכתבה בניו יורק טיימס (4 במרץ 2011) ד"ר דייגו ספורטה, רופא אא"ג באליזבת, ניו ג'רזי, המתמחה בניהול אלרגיה, אומר שיש לשאול: האם אני סובל מנזלת מתמשכת וכאבי ראש סינוס? האם אני מתעורר לעתים קרובות עם עיניים מגרדות? האם אני מתעטש דבר ראשון על הבוקר? "לעיתים  התסמינים הם ברורים, ובמקרים אחרים הם עדינים," אומר ד"ר ספורטה. "התסמין היחידי אצלך יכול להיות גודש כרוני באף."
מה עוד מחמיר את התסמינים ?
אוורור לקוי, לחות גבוהה, טמפרטורות גבוהות (מעל 20 מעלות צלסיוס),זיהום אוויר בתוך הבית, כגון עשן, טבק או אדי מכונית.
הליכה על שטיח, ישיבה בכיסא, ניעור מצעי המיטה המיטה – פעולות המשיאות צואת קרדית האבק באוויר ומביאות להחמרת תסמיני האדם אלרגי.
 
זיהוי

קרדית אבק הבית, היא קטנה מדי מכדי להיות גלויה לעין בלתי מזוינת; גודלה 250 עד 300 מיקרון באורך וגופה שקוף למחצה. יש צורך בהגדלה של פי-עשרה לפחות על מנת להיות מסוגלים לזהותם בצורה נכונה. על עור של קרדית בוגרת ישנם פסים פשוטים שניתן לזהות הן בצפייה גבית והן בצפייה בטנית. בצפייה בטנית ניתן לראות  בגחון של קרדית אבק הבית ניתן להבחין בשערות ארוכות (או: זיפים) המשתרעות מהשוליים החיצוניים של הגוף ושיערות קצרות על שאר הגוף. מבעד למיקרוסקופ, ניתן לראות קרדיות מתרוצצות סביב ועל עצמן. ישנן שמונה רגליים שעירות, אין עיניים, אין אנטנות, קבוצת הפה בחלק הקדמי של הגוף (דומה לראש) וקליפה קשה, שקופה למחצה, המעניקה מראה מרתיעה למדי.
קרדית 6
ביולוגיה ומחזור החיים

נקבות בוגרות מטילות בין 40 ל-80 ביצים בהטלה בודדת, או הטלות קטנות בקבוצות של 3-5 ביצים. לאחר בקיעת הביצים, יוצא זחל בעלי שמונה רגליים. לאחר השלת העור הראשונה, מופיעה נימפה (nymph) בעלת שמונה רגליים. לאחר שני שלבים נימפאליים, מגיע תורו של הבוגר בן שמונה רגליים. מחזור החיים מביצה לבוגר נמשך כחודש, כאשר מחזור חיים של בוגר נע בין חודש אחד לשלושה חודשים.
התזונה מגוונת למדי, תוך שמקור המזון העיקרי הוא קשקשי עור של בני האדם ובעלי חיים. עם זאת, חומרים מזינים יכולים להתקבל גם ממזון דגים, מזון לחיות מחמד, פטריות, דגנים, פירורים, וכו'. מינים רבים של קרדית חיים בקיני ציפורים, אסמים, בין דגנים מאוחסנים, קש, וכו'.
קרדית אבק הבית קיימת בתפוצה רחבה, כאשר רוב המחקר בוצע בעבר באירופה.
אחד מהגורמים המגבילים המרכזיים בהישרדות הקרדית והתפתחות האוכלוסייה, היא הזמינות של מים לספיחה. הצפיפות הגבוהה ביותר של קרדית מתרחש בחודשי הקיץ הלח והנמוכה ביותר בתקופות חורף יבשות יותר. אוכלוסיות קרדית אבק הבית הגדולות ביותר מתקיימות באזורים לחים והקטנות ביותר - באזורים גבוהים ו/או בעלי אקלים יבש.
בשל הכמות הגדולה של קשקשי עור המושלות מדי יום מעורם של  בני אדם, הקרדית מקבלת אספקת מזון בשפע. רמות אנטיגן הקרדית אבק הבית נמדדות באבק מיטה, אבק רצפה, ודגימות אוויר החדר. האיתור באוויר חדר היה הטוב ביותר במהלך ניקיון והצעת מיטה.
קרדית 7
קרדית 8
 
זיהוי

ניתן לחשוד בנוכחות קרדית אבק הבית לעתים קרובות עוד לפני זיהוי מדויק שלה. בקשות לגילויה מגיעות לעיתים קרובות מאנשים שאובחנו על ידי צוות רפואי כאלרגיים לקרדית אבק הבית או לאלרגנים המיוצרים על-ידה.
נוכחות קרדית אבק הבית ניתנת לאישור מיקרוסקופי, הדורש איסוף דגימות ממזרנים, ספות או שטיחים. כמו כן, הדבר דורש שימוש במיקרוסקופ עם הגדלה מספקת ויכולת הטכנית לזהות את קרדית אבק הבית מתחת לעדשת המיקרוסקופ. באופן כללי, הבדיקה אינה הכרחית. קרדית אבק הבית נפוצה מאוד בסביבת הבית. היא כמעט תמיד מופיעה בבדיקה, שרק עולה כסף. במקום לשאול "האם ישנה נוכחות של קרדית אבק הבית?", עדיף לשאול "כיצד נוכל לשלוט ברמות או לסלק אותה?"
 
 
מה באפשרותכם לעשות?

אמצעי בקרה ותברואה

מספר החוקרים, כמו אלו שבאוניברסיטת נברסקה, חקרו דרכים לשליטה ברמות האוכלוסייה של קרדית אבק הבית וריכזו המלצות שהוכחו כיעילות. ההמלצות מתמקדות ב"בקרת אבק". יש להפחית את ריכוז האלרגנים הנמצאים באבק בסביבת המגורים, באמצעות שליטה הן בייצור האלרגן והם באבק המשמש להובלתו. בסביבת חדר השינה תרצו ליישם כל אחת מהשיטות הבאות או כמה מהן. ערכנו רשימה המסודרת על פי מידת הפרקטיות בשילוב עם יעילות:

1. האמצעי היעיל ביותר הוא להקיף את ראש וצדי המזרן עם כיסוי פלסטיק או כיסוי אטום אחר ,שאיבת אבק יסודית מכריות, מזרנים ובסיסי מיטה. להניח על המזרן פלסטיק אטום או כיסוי פוליאוריטן. זוהי השיטה המומלצת על ידי Consumer Reports. ישנה סיבה להיותו של טיפ זה בראש הרשימה: כאשר אתם על המיטה (כולל עריסת התינוק), אתם נמצאים הכי קרוב לקרדית; כיסוי המזרן והכריות בחומר המתאים מבטלה את השפעתה של הקרדית.,כגון סדינים חוסמי קרדית ועוד. סדינים מתאימים על המזרנים ימנעו הצטברות של עור אנושי על פני השטח. סדינים אלו עמידים למים, צואת תינוקות ושאר נוזלים.

2. להנמיך טמפרטורה ולחות: קרדית אבק הבית אוהבת חום ולחות לחות של 50% או יותר.
טמפרטורה: שמור את התרמוסטט בבית מתחת ל-22 מעלות.
לחות: המכון הלאומי לבריאות, מוסר כי בקרה אפקטיבית על הקרדית דורשת שמירה על לחות יחסית נמוכה מ-50 אחוזים. מגוון של מסלקי לחות מחללים מותאמים למרתפים גדולים, קומות קרקע או חדר קטן. הגדולים שביניהם יקרים יותר, אולם גם בעלי אורך חיים ארוך.
מחקר (פברואר 2005) שנערך על ידי אוניברסיטת קינגסטון (לונדון בריטניה) מראה כי רק על ידי השארת המיטה לא מוצעת בכל בוקר, עם הסדינים חשופים לאוויר, מאפשרת לסדינים להתייבש, וכך מפחיתה משמעותית את מספרן של קרדיות אבק הבית. כעת, קיבלתם סיבה לגיטימית לא להציע את המיטה בבוקר!
חלק מהחוקרים מרגישים שחשוב להתמקד בהפחתת לחות בפנים הבית, במיוחד בתקופת החורף, על מנת להקטין אוכלוסיות קרדית אבק הבית. אפשר לזנוח את השימוש במכשיר אדים בתקופות החורף (או להגביל אותו לחדר השינה רק בשעות הלילה, וגם אז - לאוורר את החדר במהלך היום). גם שימוש בסופחי לחות בתקופות של לחות גבוהה, או שימוש במיזוג אוויר מרכזי יכול לסייע. כך שאם אתם משתמשים במכשיר אדים בימי החורף, התאימו אותו לייצור של  35% עד 45% לחות. בחלק ממכשירי האדים אפשרות זו מובנית; באחרים ישנו צורך במד לחות. באופן כללי, בתים עם מזגן הפועל תמיד בקיץ ומפעיל חום יבש בחורף – מובילים לספירה נמוכה של קרדית, ביחד לבתים שאינם ממוזגים.

3. שטיפת מצעים, כריות והשמיכות במים חמים מאוד. יש לשטוף את הסדינים והשמיכות לפחות אחת לשבועיים. לשטוף הכריות מדי שבוע או לכסות בכיסוי עמיד לקרדית (זמין כאן) ולשטוף פעם בשנה. ציפית הכרית נמצאת מעל הכיסוי. כמה חם זה "חם"? המים המשמשים לשטיפת הסדינים והשמיכות צריכים להיות מחוממים ל-54 מעלות צלסיוס לפחות. הגדירו את הטמפרטורה הגבוהה ביותר האפשרית במכונת הכביסה שלכם. אם נראה שהמים אינם חמים דים, ייתכן שישנו צורך לבדוק את דוד המים החמים; כנראה ישנה ידית המאפשרת התאמה של טמפרטורת המים. לגבי בדים שאין לשטוף במים חמים: שימו במקפיא למשך 24 עד 48 שעות כדי להרוג את קרדית אבק הבית.
עבור אלו הנוסעים ולנים בבתי מלון (או עם חברים ובני משפחה פחות היגייניים): הביאו עמכם את הכיסוי האטום נגד קרדית אבק הבית .

4. השתמשו בבדים סינטטיים: החליפו כריות פוך ונוצות בכריות עם מילוי סינטטי. החליפו שמיכות צמר בשמיכות ניילון או כותנה תאית. ואל תשכחו את בעלי החיים המפוחלצים של הילדים: היו בטוחים שיש ברשותם רק פוחלצים רחיצים בעתיד! יצרני מזרנים עם ספוג זיכרון טוענים כי מזרנים אלו יוצרים סביבה שלילית עבור קרדית אבק הבית. אף על פי כן, עדיין מומלץ לעטוף את המזרנים והבדים  (כיסוי אטום כנגד קרדית אבק הבית), משום שהוא יכול גם למנוע פשפשים (בעיה הגדלה במהירות)

5. ניקיון שבועי: החלפה שבועית של ציפיות וסדינים; שאיבת אבק בבסיס המיטה ומסביב המזרן המכוסה. רצפה נקייה: השתמשו בסמרטוט או מטלית לחה להסרת האבק. לעולם אל תשתמשו במטלית או מטאטא יבש - שרק מעורר את האלרגנים של הקרדית.

6. ניקוי יומי: הרטיבו באופן יומיומי את כיסוי הפלסטיק של המזרן.

7. לעתים קרובות, שיטפו את כל המצעים (שמיכות, כריות מזרן ושמיכות) במים חמים (60 מעלות צלזיוס, באופן שבועי). מים קרים וחמימים לא יהרגו את קרדית. שטפו גם את הוילונות.

8. השתמשו בקיטור לניקוי משטחים שלא ניתן להכניס למכונת הכביסה: קיטור טהור ממוסס לכלוך וזוהמה, תוך הסרת חיידקים ובקטריות מהמשטחים העוברים ניקוי. קיטור הוא בנוסף גם חסכוני וידידותי לסביבה. אין עוד צורך להשתמש בכימיקלים וחומרים רעילים. זוהי גם דרך מצוינת להרוג את קרדית אבק הבית וחרקים השוכנים במיטה. ראו שואב אדים זה.

9. הסירו שטיחים ובצעו ריצוף למינציה, עץ, אריחים, לינוליאום, או מרצפות ויניל. הסירו וילונות ותריסי בד. (אם ברשותכם שטיח, שאבו אותו מאבק מדי יום) שאיבת אבק השטיחים והריפודים מדי שבוע עשויים לעזור. שימו לב להוראות הזהירות של שואב האבק. שואבי אבק עם מסננים בעלי יעילות גבוהה יעילים יותר מול קרדית אבק הבית, אך גם שואבי אבק סטנדרטיים טובים מספיק.

10. הקפאה ואור שמש הורגים את הקרדית אך אינם מטפלים בשאריות שלהן. בנוסף לטמפרטורות קיפאון ושטיפה בכביסה בטמפרטורות גבוהות מ-130 מעלות, גם חשיפה ממושכת לאור שמש, ורמות נמוכות של לחות משמידות את הקרדית.

11. צעצועי בד רכים של ילדים: מקמו בקביעות צעצועים רכים במקפיא למשך 24 שעות טרם שטיפתם, או – שטפו אותם במים חמים. הסרתם, או לפחות הקטנת מספרם על המיטות עשויה לסייע.

12. מטהרי אוויר: עדיף בוודאי לטפל במקור של הקרדית, אולם הפחתת רמות האבק באוויר הוא הפתרון הטוב הבא. חברות הדברה מסוימות משווקות מטהרי אוויר המחסלים את מקור המזון של קרדית אבק הבית. על אף שמטהרי אוויר עם אוזון פולטים רמה נמוכה של אוזון (חמצן פעיל) המתחברת לפטרייה, עובש, וחיידקים על פתיתי עור, EHSO אינה ממליצה על מייצרי אוזון (גם לא הנהלת המזון והתרופות האמריקאית). אותו אוזון המחמצן את קרדית האבק – רע לבריאותכם. מטהרי אוויר המשתמשים בסינון HEPA יעילים יותר ובטוחים לשימוש. סוגים שונים של מטהרי אוויר יכולים להיות להתחבר להשבת האוויר המרכזית להפחתת חומרים מגרים. רוב המסננים מסירים 50 עד 70 אחוזים של חומר. מסנני HEPA יסירו עד 99 אחוזים של החומר; לא רק את צואת קרדית אבק הבית, אלא גם את סוגי אלרגנים אחרים, כמו קשקשים של בעלי חיים, אבק, אבקת פרחים, צואת מקקים וכו'...

13. מסנני אוויר של תנורים: נקו או החליפו את מסנני האוויר בתנור או המזגן לפחות אחת לחודש. מסננים המיועדים ללכידת אלרגנים הם ללא ספק יעילים יותר מאשר plain spun glass

שירותים לחיסול קרדית אבק הבית וניקוי מזרנים?

ישנן חברות המציעות שירות, תוך שימוש בקיטור או אור אולטרה סגול, לחיסול קרדית אבק הבית במזרנים והסרה שלהם. וול סטריט ג'ורנל (5 ינואר 2010, עמוד D2) פרסם מאמר של לורה ג'ונס שכותרתו "האם ניקוי המזרן יעיל בטיפול באלרגיית קרדית אבק הבית?" המסקנה שלהם, כולל זו של ד"ר פייטון אגלסטון, מומחיה לאלרגיית ילדים ופרופסור בבית החולים לילדים של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור, הייתה שאין שום מחקר מדעי או ראיות המגבים את טענות חברות השירות, וכי קרדית האבק כנראה תחזור לרמות קודמות תוך חודש או חודשיים. הדבר ממחיש את הגישות לעיל, כולל אטימה (ראו טיפ מספר 1, לעיל). ניקוי עשוי להיות הגיוני באם המזרן חדש יחסית (1 עד 3 שנים) ולאחר הניקוי מבוצעת אטימה.
אלרגיות מרובות
יצוין כי נדיר המצב בו אנשים אלרגיים לקרדית אבק הבית בלבד. כאשר יש לאדם אלרגיה לקרדית אבק הבית, הוא בדרך סובל גם מאלרגיות אחרות. בדו"ח על WebMD (אפריל 2008), המומחה לאלרגיות, ד"ר ג'ונתן א. ברנשטיין, מאוניברסיטת סינסינטי, אומר, "עלינו להכיר בכך שאנשים יכולים להיות רגישים לאלרגנים רבים - כמו גם לגורמים שאינם אלרגניים, כגון ניחוחות, כימיקלים מגרים, עשן, טבק, טחב, ודברים מהסוג הזה. לכן, מחקרים אלה, הנושאים התערבות אחת, או אפילו שתיים או שלוש בלבד, הם מוגבלים למדי. התמקדות בקרדית אבק הבית בלבד אינה מייצגת את הקונטקסט האמיתי של חייהם של המטופלים".
באותו מאמר של WebMD, שבתחילתו מרמז כי השיטות למניעת קרדית אבק הבית אינן יעילות, החוקרים מתעקשים כי "הפחתת אלרגנים בבית ובמשרד תסייע לחולים הסובלים מאלרגיה לקרדית אבק הבית-ואסטמה." לטענתם, הפחתת קרדית אבק הבית היא צעד טוב להתחיל בו. במילים אחרות, אם אתה משתמש בשיטות ש
בקרה כימית
אין כיום חומרי הדברה מסומנים לקרדית אבק הבית. עם זאת, שני מוצרים שאינם חומרי הדברה, Acarosan ו- Allergy Control Solution זמינים לטיפול בקרדית אבק הבית ואלרגנים שלה. המרכיב הפעיל של כל אחד הוא בנזיל בנזואט וחומצה טאנית. אסטרים של חומצה בנזואית, כגון בנזיל בנזואט, הם acaricides - יעילים מאוד, הן על פי הערכות המדע והן על פי הערכות השדה. הסיכונים הבריאותיים זניחים למדי, כי הבנזואט עובר חילוף חומרים מהיר לחומצ היפורית (hippuric), המופרשת בשתן. רוב המחקרים ה-acaricidal על בקרה על קרדית אבק הבית בוצעו באירופה. לפני שניתנות המלצות הדברה בארצות הברית, ישנו צורך בקבלת אישור מהסוכנות להגנת הסביבה (EPA).
סיכום:
1. השיגו מצעי מיטה, אבקות כביסה מתאימות, ציפיות כריות וכו' העמידים בפני קרדית אבק הבית. זהו אחד מהשותפים שלנו, ואחד המקומות הבודדים בו מצאנו מגוון של כיסויים וחומרים אחרים העמידים בפני קרדית אבק הבית:
 2. שמרו על טמפרטורה נמוכה מ-22 מעלות צלסיוס ורמת לחות נמוכה מ-50 אחוזים. קרדית אבק הבית, כמו אלרגנים אחרים, משגשגת בסביבת לחות גבוהה. בתים ממוזגים נהנים מספירת קרדית נמוכה יותר מבתים שאינם ממוזגים. ניתן להשלים פתרון זה באמצעות כמה סופחי לחות זולים ובעלי אורך חיים ארוך. יש להם יתרון של הפיכת האוויר לנעים יותר בקיץ, תוך צמצום הצורך במיזוג אוויר.
3. שטפו לעיתים קרובות מצעים, שטיחים, צעצועים רכים ומצעים של חיית המחמד לעתים קרובות
"לעתים קרובות" פירושו לפחות אחת לשבועיים, ובמים חמים מאוד. סקר המצביע על כך ש"יותר מחצי מיליון בריטים שוטפים את מצעיהם רק שלוש פעמים בשנה, מה שמאפשר לכ-10 מיליון חרקים וקרדיות האבק להתיישב לצידם במשך הלילה."
4. שמרו על בית נקי ניתן להפחית, גם אם לא להעלים לחלוטין את נוכחותם של קרדית אבק הבית, אבקה, קשקשי בעלי חיים וגורמים אלרגניים, באמצעות ניקוי שגרתי
5. השתמש בשואב אבק HEPA איכותי. רוב שואבי האבק שאינם HEPA למעשה מחמירים את הבעיה, כיוון ששקיות המסנן ברוב הדגמים אינם יעילות במיוחד ומביאות לעלייה ברמות האלרגן. שואב אבק HEPA איכותי, כמו סדרת Hoover Wind Tunnel יכולה להתמודד לפחות עם חלק מהקרדיות והביצים שלהן.
שואבי אבק מסוימים מיועדים לחסל את קרדית אבק הבית. Halo Technologies אומרת כי התמיכה האנכית שלה, כולל ה-UVX בשווי 400$, מחסלת את הקרדית, ביצי פרעושים וחיידקים, באמצעות אור UV. ה- Consumer Reportsעדיין לא בדקו טענות אלה, כי המודל לא היה טוב מספיק במשימות הבסיסיות של ניקוי שטיחים ושאיבת שיער של חיות מחמד. התעדכנו כאן לגבי התפתחויות עתידיות.
6. השתמשו במסנן אוויר טוב על מנת להסיר אלרגנים נישאים באוויר - רוב מסנני האוויר הקנויים אינם מסוגלים ללכוד את הקרדית ותוצרי הלוואי שלה. כדאי לחפש מסנן בעל תכונות אנטי-מיקרוביאלית, על מנת למנוע מהמסנן להפוך לקרקע פוריה לאלרגנים. יש להימנע ממסננים המכונים "רחיצים" כי זה פשוט לא יהיה אפשרי לשטוף מתוכם 100% מהמזהמים הביולוגיים, וגם הם יהפכו לקרקע פוריה. מותג Baren עם פרה-פילטרים זולים הניתנים להחלפה ומסנני HEPA עמידים עובדים מעולה עבורנו.

Go Back  Print  Send Page
לייבסיטי - בניית אתרים