א.מערכות פתרונות איוורור וחימום - סקירות על מסיר לחות מייבש
תנור גז  |  תנור חימום  |  קירור  |  מזגן נייד  |  מאוורר  |  מסך אוויר

  
 לייעוץ מקצועי בחינם חייגו: 08-9999029 
 

לשיחת ייעוץ בחינם חייגו
08-9331239  או מלאו
את הטופס >>


 
  

סקירות על מסיר לחות מייבש

חזור לעמוד הקודם ►    
מסך אוויר | מזגן נייד | מאוורר 
דף הבית >> מאמרים >> קולטי לחות \ מסחררי אוויר >> סקירות על מסיר לחות מייבש
מסיר לחות המבוסס על מדחס משתמש בנוזל קירור דחוס כדי לקרר סלילי מתכת (סלילי מאייד). האוויר החם והלח אשר נכנס למסיר הלחות מתרכז על הסלילים הקרים הללו. זה גורם לאוויר אשר נפלט ממסיר הלחות להיוותר חם, אך הוא יבש יותר לעומת היותו בעת הכניסה. מסירי לחות מייבשים פועלים באופן די שונה. במקום להשתמש בעיבוי (על סלילי מאייד קרים) כדי להסיר את הלחות מהאוויר, מסירי לחות מייבשים משתמשים בחומר כימי (הנקרא חומר מייבש) על-מנת לעשות זאת. אנו נדון על כל הפרטים הקטנים הקשורים לפעולת מסיר הלחות המייבש בפירוט רב בהמשך במדריך הזה. כעת, הבה נתבונן על ארבעת הסוגים השונים של מסירי לחות מייבשים ועל היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם.
סוגים של מסירי לחות מייבשים
1. מסירי לחות מייבשים לשימוש חד-פעמי – המכונים גם "סופגי לחות", שתי התכונות הבולטות ביותר בסוג זה של מסירי לחות מייבשים הן המחיר שלהם והעובדה כי הם חד-פעמיים. המוצרים הללו מאוד זולים אך לא ניתן לעשות בהם שימוש חוזר. כמו כן הם מסירים כמות קטנה מאוד של לחות ליום ואינם מיועדים לשימוש בחללים גדולים. זה לא אומר שהם לא שימושיים. סופגי הלחות הינם מושלמים עבור המצבים המתאימים.
 
2. מסירי לחות מייבשים נטענים – כמו סופגי הלחות החד-פעמיים, מסירי הלחות הללו מאוד זולים, קטנים מאוד בגודלם, ולרוע המזל בעלי שיעורי הסרת לחות מאוד נמוכים. כמו כן הם "אלחוטיים" – המשמעות היא שאין צורך לחברם לשקע החשמל בקיר כדי שהם יסירו לחות באופן פעיל (יש לחברם לחשמל לצורך טעינה בלבד, מה שיש לעשות אחת לכמה שבועות בלבד). יש לשים לב כי המכשירים הללו, כמו גם המייבשים החד-פעמיים, אינם מיועדים לשימוש בחללים גדולים או בחללים בעלי רמות לחות נמוכות בלבד (עקב שיעור הסרת הלחות הנמוך שלהם).
 
3. מסירי לחות מייבשים בגודל מלא לשימוש ביתי – זהו סוג מסיר הלחות המייבש אליו אנו מתכוונים בעודנו מדברים על "מסירי לחות מייבשים" באופן כללי בחלקים אחרים באתר האינטרנט שלנו. כמו כן אלה מסירי הלחות אותם אנו מתארים בפירוט בסעיפים  "כיצד הוא פועל" ו- "יתרונות וחסרונות של שימוש במסיר לחות מייבש" בהמשך המדריך הזה. סוג זה של מסיר לחות נמכר במחיר שנע בין 150$ ל- 350$ וזהו הסוג היחיד של מסיר לחות מייבש שהינו בר-השוואה למסיר לחות המבוסס על מדחס, לפחות במונחים של גודל ושיעור הסרת לחות. עם זאת, הוא עדיין קטן יותר, קל יותר, וברוב המקרים מסיר פחות לחות ליום לעומת מסירי לחות המבוססים על מדחס. לקבלת מידע נוסף אודות סוג מסיר הלחות זה והשוואתו למסיר לחות המבוסס על מדחס, המשיכו לעיין במדריך שלנו.
 
4. מסירי לחות מייבשים מסחריים – מסירי לחות אלה בדרך כלל נשכרים על-ידי קבלנים העוסקים בבנייה. עקב היכולת הייחודית שלהם לייבש אוויר שהינו יבש וחומרים קשים לייבוש, אפילו בטמפרטורות קרות או חמות מאוד, מסירי הלחות הללו לעיתים קרובות משמשים כתחליף למסירי לחות מסחריים המבוססים על מדחס בתנאי סביבה מסחרית.
 
כיצד פועל מסיר לחות מייבש
להלן ניתוח מפורט של אופן פעולתו של מסיר לחות מייבש בגודל מלא לשימוש ביתי. שימו לב כי חלק גדול משיטות של ספיחת לחות ושחרור לחות הקיימות במכשירים בגודל מלא לשימוש ביתי, קיימות גם בסוגים אחרים של מסירי לחות מייבשים, לרבות מסירי לחות מייבשים חד-פעמיים ונטענים. כמו כן ניתן למצוא תיאורים מפורטים וספציפיים של אופני הפעולה של סופגי לחות ומסירי לחות מייבשים נטענים בסקירות הייעודיות שלנו עבור מוצרים אלה. כעת לאחר שסיימנו לדון על הסוגיות הללו, נתחיל בניתוח אופני פעולתם של מסירי הלחות המייבשים, לפחות של מסירי הלחות שמהווים את הנציגים הטובים ביותר של המונח "מסיר לחות מייבש" – כלומר, מסירי לחות מייבשים בגודל מלא לשימוש ביתי.
בניסיון לתאר את אופן הפעולה של מסיר לחות מייבש לשימוש ביתי, ראשית אנו נעריך את כל הרכיבים החיוניים המרכיבים את מסיר הלחות. לאחר מכן נתבונן כיצד הרכיבים האלה פועלים ביחד כדי להסיר לחות מאוויר חם ולח אשר נכנס אל מסיר הלחות. נסיים את הדיון שלנו בסקירת ההבדלים בין מסירי לחות מייבשים לשימוש ביתי לבין מסירי לחות מייבשים מסחריים וההבדלים בין מסירי לחות מייבשים לבין מסירי לחות המבוססים על מדחס.
מסיר לחות מייבש לשימוש ביתי מורכב ממספר רכיבים חיוניים. הרכיבים הם:
1. חומר מייבש. ייתכן והרכיב החשוב ביותר במסיר הלחות המייבש הינו החומר המייבש עצמו. החומר המייבש הוא פשוט חומר כימי סופח (לא סופג). יתר על כן, החומר המייבש אשר נעשה בו שימוש במסירי לחות מייבשים, מסוגל לשחרר את הלחות שספח כאשר הוא מחומם.יכולת זו, המאפשרת לא רק ספיחה, אלא גם שחרור של לחות בעת חימום, חיונית מאוד לצורך פעולה תקינה של מסיר לחות מייבש. כך, באותו האופן בו התכונות הכימיות והפיזיות של חומר כימי מקרר מאפשרות פעולה תקינה של מסירי לחות המבוססים על מדחס, כך התכונות הכימיות והפיזיות של חומרים מייבשים מאפשרות פעולה תקינה של מסירי לחות מייבשים.
 
2. תוף גדול ומסתובב. רוחבו של תוף זה הוא כרוחבו של מסיר הלחות עצמו, בעובי של אינץ' או שניים (בהסתמך על היצרן והדגם). הוא עשוי משכבות של יריעות שטוחות וגליות, לסירוגין, אשר ספוגות בחומר המייבש. היריעות הללו מסודרות כך שהן מאפשרות לאוויר לזרום באופן אנכי לתוף. התוף או "רוטור הייבוש" (הוגה) הזה פועל להסרת לחות מאוויר החדר הנכנס למערכת.
 
3. מעבה. עשוי מפלסטיק, כאשר אורכו ורוחבו הם כגודל מסיר הלחות עצמו. הוא פועל לעיבוי האוויר החם והלח.
 
4. גוף חימום. תפקידו היחיד הוא לחמם מחדש את האוויר.
 
5. מאוורר אחד או מספר מאווררים. הם פועלים להנעת האוויר לאורך המערכת. במרבית מסירי לחות מייבשים מסחריים יש מאוורר אחד גדול בחלק האחורי של מסיר הלחות. הוא מכניס את האוויר פנימה דרך החלק הקדמי של מסיר הלחות ופולט אותו החוצה מהחלק העליון של מסיר הלחות. כמו כן מכשירים רבים מצוידים במאוורר משני, קטן יותר, שמפיץ את האוויר אשר עובר דרך אזור הטעינה של תוף הייבוש.
 
התהליך
ברוטור הייבוש (התוף הגדול המסתובב במרכז מסיר הלחות) יש שני אזורים שונים – "אזור עיבוד" אשר תופס כ- 75% משטח הרוטור ו- "אזור טעינה" אשר תופס את 25% הנותרים משטח הרוטור. האוויר החם והלח אשר נכנס למסיר הלחות חודר אל אזור העיבוד. כאן, הלחות נספחת על-ידי החומר המייבש. האוויר הלח הנכנס עובר דרך אזור העיבוד ומיד נפלט ממסיר הלחות החוצה.
את אזור הטעינה של הרוטור מכסה גוף חימום. הוא מחמם את האוויר הלח הסובב אשר נשאף בחזרה דרך תוף הייבוש בכיוון הנגדי של האוויר הלח הנכנס. אוויר חם זה (אשר מחומם על-ידי גוף החימום) משחרר לחות מהחומר המייבש. כך, הלחות מועברת מן החומר המייבש אל האוויר. האוויר החם והלח שיוצא מאזור הטעינה, נכנס למעבה בחלק הקדמי של מסיר הלחות. כאן, האוויר החם והלח מתעבה בטמפרטורת החדר. החומר המעובה מתנקז אל תוך מיכל לאיסוף חומר מעובה, בדומה לאופן בו הדבר נעשה במסיר לחות המבוסס על מדחס.
בואו נסכם את תנועת האוויר ומעבר הלחות בתוך המערכת.
1. האוויר הלח אשר נכנס מהחדר,ראשית נשאף דרך המעבה בחלק הקדמי של מסיר הלחות ולאחר מכן דרך אזור העיבוד של תוף הייבוש. הוא נפלט ממסיר הלחות כאוויר חם ויבש. הלחות מועברת פעם אחת – ברוטור הייבוש – הלחות מועברת מן האוויר הלח הנכנס אל החומר המייבש באמצעות ספיחה.
2. האוויר הלח אשר סובב בתוך מסיר הלחות, ראשית נשאף דרך אזור הטעינה של רוטור הייבוש ולאחר מכן דרך המעבה בחלק הקדמי של מסיר הלחות. הלחות מועברת פעמיים – ראשית היא מועברת ברוטור הייבוש – הלחות מועברת מן החומר המייבש אל האוויר החם (אשר קודם כל מחומם על-ידי גוף החימום) הנע לאורך הרוטור. שנית, הלחות מועברת במעבה – הלחות מועברת מן האוויר החם והלח אל המעבה באמצעות עיבוי.
 
הערה 1:
האוויר נע בכיוון אחד דרך אזור העיבוד – נשאף דרך החלק הקדמי של מסיר הלחות, דרך המעבה, דרך רוטור הייבוש, ונפלט החוצה דרך חלקו העליון של מסיר הלחות.
 
האוויר נע בכיוון הנגדי דרך אזור הטעינה – דרך רוטור הייבוש ואל המעבה.
 
הערה 2:
אוויר בטמפרטורת החדר אשר נשאף אל תוך מסיר הלחות, ראשית עובר דרך המעבה. זאת בכדי שיוכל "לקרר" את המעבה. האוויר שחוזר אל המעבה מאזור הטעינה הינו יחסית חם בהשוואה למעבה. בעקבות הבדל טמפרטורה זה, האוויר החוזר שזה עתה קלט לחות מהחומר המייבש באזור הטעינה, יכול להתעבות במעבה הקר (בהשוואה). הבדל טמפרטורה זה הינו חיוני, מאחר ובלעדיו לא ניתן יהיה להסיר את הלחות מהמערכת באמצעות המעבה.
 
מסירי לחות מייבשים מסחריים לעומת מסירי לחות מייבשים לשימוש ביתי
 
בנקודה זו בניתוח שלנו, אנו צריכים לעשות הבחנה מאוד חשובה. מסירי לחות מייבשים מסחריים לא פועלים באותו האופן בו פועלים מסירי לחות מייבשים לשימוש ביתי.
הם מכילים רכיבים זהים רבים (אם כי הרכיבים בהם נעשה שימוש במכשירים מסחריים הרבה יותר עמידים) ופועלים באופן דומה, אך הם לא היינו הך.
 
ההבדל העיקרי בין השניים קשור לאוויר החם והלח שיוצא מאזור הטעינה של רוטור הייבוש. כפי שנידון לעיל, אוויר זה מיד מנותב אל המעבה במסיר לחות מייבש לשימוש ביתי. כאן, האוויר החם והלח מתעבה, והחומר המעובה מתנקז אל תוך מיכל לאיסוף חומר מעובה שניתן להוציאו בקלות ממסיר הלחות.
 
במכשירים מסחריים אין מעבה. במקום זאת, האוויר החם והלח שיוצא מאזור הטעינה של תוף הייבוש נפלט החוצה מהבניין אשר עובר תהליך הסרת לחות דרך מערכת צינורות. לפי-כך אין חומר מעובדה אשר נוצר במקום כלשהו במערכת. זה מאפשר למכשירים מסחריים להסיר לחות בטמפרטורות וברמות לחות נמוכות אף יותר, בהשוואה למכשירים המיועדים לשימוש ביתי.
 
מסירי לחות מייבשים לעומת מסירי לחות המבוססים על מדחס
 
לצורך השוואת שני סוגי מסירי הלחות השונים הללו, בואו נתבונן ביתרונות ובחסרונות של מסירי לחות מייבשים. בכך, אנו נשווה אותם ליתרונות ולחסרונות של מסירי לחות המבוססים על מדחס.
 
יתרונות של מסיר לחות מייבש
 
I. פועל בטמפרטורה נמוכה
 
כפי שנידון לעיל, במסיר לחות מייבש הלחות מוסרת מאוויר חם ולח, אשר נכנס מהחדר,באמצעות תהליך ספיחה. תהליך זה לא כרוך בעיבוי ולא דורש עיבוי. במילים אחרות, תהליך זה אינו דורש שאדי מים באוויר ישנו מצב צבירה מאדים לנוזל. הלחות מועברת מן האוויר הלח הנכנס אל החומר המייבש בצורת אדים. אכן, אותה הלחות בסופו של דבר מוצאת את דרכה חזרה אל המעבה של מסיר הלחות, אך התהליך בפועל, או הכלים באמצעותם הלחות מוסרת בתחילה מהאוויר, אינם דורשים עיבוי.
 
הדבר עומד בניגוד מוחלט לתהליך שבאמצעותו הלחות מוסרת מהאוויר במסיר לחות מסורתי המבוסס על מדחס. זכרו, כפי שנידון לעיל, מסירי לחות המבוססים על מדחס מסירים לחות על-ידי קירור האוויר. האוויר מקורר עד שהוא מגיע ל- 100% לחות יחסית, כאשר בנקודה זו נוצר חומר מעובה. חומר מעובה זה מתרכז על פני סלילי המאייד הקרים במיוחד של מסיר הלחות. לפי-כך,הצטברות של כפור אפילו בטמפרטורות גבוהות כמו 65° F ((18° C מהווה בעיה רצינית במסירי לחות המבוססים על מדחס. בגלל שהחומר המעובה אינו נוצר על-ידי תהליך הסרת הלחות עצמו במסיר לחות מייבש, אין סיכון להצטברות של כפור.
כמו כן זכרו שקיים גוף חימום התופס למעלה מ- 25% משטח רוטור הייבוש במסיר לחות מייבש, אשר מחמם באופן קבוע את האוויר שחוזר דרך החומר המייבש באזור הטעינה. זה גורם לחימום עקיף של החומר המייבש שלבסוף יחזור לאזור העיבוד. זה דבר נוסף אשר מפחית את הסיכון לכפור ומאפשר למסיר לחות מייבש לפעול ביעילות בטמפרטורות קרות יותר. מכשירים המבוססים על מדחס גם כן מחממים את האוויר לפני שהוא נפלט ממסיר הלחות, אך אין לכךהשפעה על ה"אוויר המעובד" ועל תהליך הסרת הלחות עצמו מה"אוויר המעובד" כמו במסיר לחות מייבש.
 
לסיכום, למייבשים יש יכולת טובה יותר לפעול בטמפרטורות נמוכות, בגלל ש:
 
1. התהליך שבאמצעותו הם בתחילה מסירים את הלחות מהאוויר לא דורשת היווצרות של חומר מעובה. כידוע לכולנו, חומר מעובה הוא נוזל, ונוזלים נוטים לקפוא בטמפרטורות קרות. לפי-כך, למסירי לחות המבוססים על מדחס יש יותר נטייה לצבור כפור, אפילו בטמפרטורות מתונות.
 
2. מסיר לחות המבוסס על מדחס דורש קירור של אוויר לצורך הסרת הלחות ממנו. קירור של אוויר אשר כבר קר מחמיר את סוגיית הצטברות הכפור. מסירי לחות מייבשים לא דורשים קירור של אוויר כדי לאפשר הסרת לחות.
 
3. במסירי לחות מייבשים קיים גוף חימום אשר באופן קבוע (גם אם באופן עקיף) מחמם את החומר המייבש דרכו מעובד האוויר הלח הנכנס. המשמעות היא, שבמסירי לחות מייבשים אוויר אשר קרוב לטמפרטורת קיפאון עדיין ניתן לעיבוד לצורך הסרת הלחות.
 
II. התהליך באמצעותו מסירי לחות מייבשים מסירים לחות, מאפשר גם
1. רמות לחות מאוד נמוכות ו-
 
2. יעילות קבועה (שיעור הסרת לחות) בכל טמפרטורה (בטווח טמפרטורות הפעולה אשר הוגדר על-ידי היצרן) ובכל רמת לחות.
 
מסיר לחות טיפוסי המבוסס על מדחס ניתן להגדיר ל- 35% לחות יחסית. מספר זה כבר נמוך יותר ממה שאנו מחשיבים כרמת לחות נעימה, ומייצג את רמת הלחות הנמוכה ביותר אליה ירצו הצרכנים להגיע בבתיהם. הסיבה לכך שבתעשייה נעשה שימוש במסירי לחות מייבשים היא בגלל שהם יכולים להגיע לרמות לחות הנמוכות בהרבה מ- 35% או אפילו 30%. הם יכולים לעשות זאת (להגיע לרמות לחות נמוכות יותר) בגלל שהתהליך באמצעותו הלחות מוסרת מן האוויר במסיר לחות מייבש (ספיחה) הוא פחות מגביל (אנו נרחיב על הרעיון הזה בהמשך) לעומת התהליך שבאמצעותו מוסרת הלחות מן האוויר במסיר לחות מסורתי המבוסס על מדחס.
כמו כן, התהליך שבאמצעותו מסירי לחות מייבשים מסירים לחות מהאוויר בחלל מאפשר יעילות קבועה של הסרת לחות שאינה תלויה ברמת הטמפרטורה והלחות בחדר\בחלל ממנו מוסרת הלחות.מסיר לחות מייבש לשימוש ביתי אשר מסיר 15 פיינט (8.5 ליטר) לחות ליום, יסיר לחות בחדר עם טמפרטורה גבוהה ורמת לחות גבוהה (8.5 ליטר ליום), בדיוק כפי שהוא יסיר לחות בחדר עם טמפרטורה נמוכה ורמת לחות נמוכה (8.5 ליטר ליום). בניגוד לכך, היעילות של מסיר לחות המבוסס על מדחס משתנה בהתאם לטמפרטורה ולרמת הלחות. מכשירים המבוססים על מדחס הרבה יותר יעילים בטמפרטורות גבוהות ורמות לחות גבוהות לעומת טמפרטורות נמוכות ורמות לחות נמוכות. לדוגמה, מסיר לחות מסחרי, Dri-Eaz LGR 3500i, הזמין (בערך) עבור 3100$, מסיר כמות מדהימה של 240 פיינט (136 ליטר) לחות ליום בסביבה של90° F ((32° Cולחות יחסית של 90%. בטמפרטורות ורמות לחות נמוכות יותר, היעילות שלו מצטמצמת באופן משמעותי. בסביבה של 80° F  ((26° Cולחות יחסית של 20%, הוא מסיר 22 פיינט (13 ליטר) לחות ליום בלבד. אותה השונות בשיעור הסרת הלחות מופיעה גם במסירי לחות לשימוש ביתי המבוססים על מדחס. מסירי לחות בעלי קיבולת של 70 פיינט (40 ליטר) המבוססים על מדחס, מסירים 70 פיינט (40 ליטר) לחות ב- 80° F ((26° Cולחות יחסית של 60%. בטמפרטורות נמוכות יותר ו\או רמת לחות נמוכה יותר הם מסירים ביום כמות לחות הנמוכה בהרבה. שוב, זה מתרחש בעקבות השיטה או התהליך שבאמצעותו מסיר לחות המבוסס על מדחס מסיר לחות מהאוויר.
כדי להסיר לחות מאוויר החלל, מסיר לחות המבוסס על מדחס מקרר את האוויר עד לנקודת הטל המקומית בתוך מסיר הלחות. כפי שנידון כאן, הטמפרטורה והלחות היחסית קשורות מיסודן. כאשר הטמפרטורה עולה, הלחות עולה. הסרת לחות מאוויר חם ולח הינה קלה בגלל שהאוויר צריך להיות מקורר אפילו במקצת לפני שהוא מגיע ללחות יחסית של 100% ונוצר חומר מעובה. כאשר לחות האוויר יורדת, האוויר צריך להיות מקורר יותר ויותר על-מנת להגיע לאותה הלחות היחסית של 100% כדי ליצור חומר מעובה. במילים אחרות, כאשר לחות האוויר בתוך חדר מסוים אשר עתיד לעבור תהליך הסרת לחות, יורדת, הסרת הלחות ממנו באמצעות מסירי לחות מסורתיים המבוססים על מדחס הופכת לקשה יותר ויותר. היעילות של מסיר הלחות מצטמצמת בהדרגה כאשר הלחות היחסית בחדר יורדת. בסופו של דבר מגיעים לנקודה בה פשוט לא ניתן לקרר את האוויר לטמפרטורה נמוכה מספיק כדי להסיר ממנו לחות נוספת. וזאת הסיבה לכך שהמכשירים הללו מוגבלים לרמת לחות יחסית של כ- 30 עד 40%.
מצד שני, מסירי לחות מייבשים לא דורשים הגעה לנקודת טל מקומית לצורך הסרת לחות מהאוויר. המייבש יכול להסיר לחות באותה הקלות מאוויר נכנס שהוא מאוד לח, בדיוק כפי שהוא יכול להסירה מאוויר נכנס בעל לחות מתונה או אפילו אוויר כמעט יבש. החומר המייבש "רעב" לכל לחות. הוא יספח לחות עד שיהיה רווי, ובגלל שהוא כל הזמן נטען מחדש (מתייבש), הוא לעולם לא יגיע לרוויה. לתהליך הזה (שבאמצעותו מסיר לחות מייבש מסיר לחות מאוויר לח) יש שתי משמעויות. המשמעות הראשונה היא שכתוצאה מטבע התהליך הזה, מסיר לחות מייבש יכול להמשיך להסיר לחות מהאוויר אפילו כאשר רמות הלחות נמוכות בהרבה מהמצב הנעים עבור אדם ממוצע. ניתן להגיע לרמות לחות נמוכות כגון 20%, 10%, וכו' עם מסיר הלחות המייבש. בתעשייה, נעשה שימוש במסירי הלחות הללו גם כדי להסיר לחות מחומרים שקשה לייבשם – במיוחד חומרים צפופים כמו ריצוף עץ וטיח –בגלל היכולת שלהם לייבש או להסיר לחות אפילו בסביבות מאוד יבשות. המשמעות השנייה של השיטה באמצעותה מסיר הלחות המייבש מסיר לחות, היא שמסירי לחות מייבשים תמיד יעילים, ללא קשר לטמפרטורה או לרמות הלחות. המייבש "רעב" ללחות בטמפרטורות גבוהות ורמות לחות גבוהות בדיוק כפי שהוא "רעב" אליה בטמפרטורות ורמות לחות נמוכות. לפי-כך מסיר לחות מייבש תמיד יעיל בטווח טמפרטורות הפעולה שהוגדר על-ידי היצרן ובכל רמת לחות.
 
III. שקט מאוד
 
מסירי לחות מייבשים מאופיינים בתוף ייבוש שמסתובב מאוד לאט ובמאוורר או שניים אשר שואפים או נושפים את האוויר דרך מסיר הלחות. מלבד לרעש הנשיפה שנוצר על-ידי המאווררים, המכשירים המייבשים שקטים באופן יוצא מן הכלל.
 
מצד שני, מסירי לחות המבוססים על מדחס, מכילים מדחס בנוסף למאוורר המאופיין ב- CFM גבוה אשר מפיץ דרכם את האוויר. המדחס עושה רעש וכמו כן המאוורר במכשירים האלה לרוב רועש יותר לעומת המאווררים במסירי לחות מייבשים.לפי-כך, מכשירים המבוססים על מדחס באופן טבעי רועשים יותר לעומת עמיתיהם המייבשים.
IV. קל וניתן להעברה בקלות
 
רכיבים המרכיבים את מסיר הלחות המייבש הם הרבה יותר קלים לעומת הרכיבים אשר מרכיבים את מסיר הלחות המבוסס על מדחס. מדחס הוא רכיב כבד. המאייד כבד. והמעבה במכשיר המבוסס על מדחס הוא מתכתי (כבד יותר) להבדיל ממעבה קל שעשוי מפלסטיק במכשיר המייבש. מסיר לחות מייבש בגודל מלא לשימוש ביתי שוקל בין 12 ל- 18 פאונד (בין 5 ל- 8 ק"ג). אפילו המכשירים הקטנים ביותר המבוססים על מדחס (30פיינט\ 17 ליטר) שוקלים יותר מ- 30 פאונד (13 ק"ג), והמכשירים הגדולים יותר (70 פיינט\ 40 ליטר) שוקלים 50 פאונד (22 ק"ג).
 
כמו כן במכשירים המבוססים על מדחס עובר נוזל קירור טעון. במידה ואתם מזיזים את המכשירים האלה, עליכם להיזהר ולהחזיקם באופן זקוף. אחרת, אתם תצטרכו לכבות את המכשיר לתקופת זמן מסוימת לפני הפעלתו מחדש, כדי להבטיח שנוזל הקירור "התיישב" כראוי בתוך המערכת. בניגוד, באפשרותכם להטות את המכשירים המייבשים לכל כיוון כרצונכם, בעודכם מזיזים אותו ממקום אחד לאחר.
 
חסרונות של מסיר לחות מייבש
 
I.קיבולת מוגבלת
 
בעוד שמכשירים מסחריים יכולים להסיר כמות כמעט בלתי מוגבלת של לחות ליום, באופן מפתיע מסירי הלחות המייבשים לשימוש ביתי מוגבלים. רוב המכשירים שסקרנו יכולים להסיר לכל היותר כ- 20 פיינט (11 ליטר) לחות ליום.
 
זה המקום בו מצטיינים מסירי לחות המבוססים על מדחס. הם סוס העבודה במשפחת מסירי הלחות לשימוש ביתי. אפילו מסיר לחות המבוסס על מדחס בעל העמידות הנמוכה ביותר יכול להסיר 30 פיינט (17 ליטר) לחות ליום. ה קולט לחות  United PD-40LAE Dehumidifier אשר מדורג במקום הראשון, יכול להסיר כמות מדהימה של 40 ליטר לחות ליום. זה כמעט ב- 400% יותר מהסרת הלחות ליום בהשוואה למכשירים שווי ערך.
 
שימו לב כי החיסרון הזה חל על מרבית הטמפרטורות ורמות הלחות (בהן אתם צפויים להיתקל ברוב הבתים) אך לא על כולן. בטמפרטורות מסוימות וברמות לחות מסוימות, מכשירים מייבשים בעלי שיעור נמוך של הסרת לחות יכולים להסיר כמות לחות גדולה יותר (ליום) בהשוואה למכשירים המבוססים על מדחס, אפילו בעלי הקיבולת הגדולה ביותר. אנו עושים את החתך ב- 50° F((10° C אך ורק בטמפרטורות הנמוכות מ- 50° F((10° C, במיוחד ב-40° F((4°C, היעילות של מסיר לחות המבוסס על מדחס מצטמצמת באופן כה קיצוני שהוא מסיר פחות לחות ליום בהשוואה למכשירים מייבשים. כדי לקבל מידע נוסף מדוע אנו עושים את החתך ב- 50° F((10° C, נא עיינו במדריך שלנו למסיר לחות לשימוש במרתף,כאן.
 
II. ערך
 
 
החיסרון הזה מתקשר לחיסרון הראשון, עליו דנו לעיל. היחס בין מחיר לשיעור הסרת לחות במסיר לחות מייבש מחוויר בהשוואה למה שאתם מקבלים במכשיר המבוסס על מדחס (ברוב הטמפרטורות ורמות הלחות). לדוגמה, ה- קולט לחות  United PD-10SAE Dehumidifierנימכר בערך ב- 1200 ₪ ומסיר 10 ליטר לחות ליום בלבד. ה- Frigidaire FFAD7033R1 המבוסס על מדחס, בעל הדירוג הגבוה, בדרך כלל נמכר בערך ב- 30$ פחות ומסיר פי 3 יותר לחות ליום. כמובן שיש לשים לב כי היחסים הללו נכונים אך ורק בטמפרטורות גבוהות ורמות לחות גבוהות. במידה ואתם מעוניינים לרכוש מסיר לחות לסביבה אשר חשופה לטמפרטורות ו\או רמות לחות נמוכות מאוד, מסיר לחות מייבש עשוי להיות בעל ערך טוב יותר (במונחים של שיעור הסרת לחות תמורת כל דולר) בהשוואה למסיר לחות המבוסס על מדחס.
 
III. ריח
 
מסירי לחות מייבשים עשויים באופן פוטנציאלי להדיף ריח חריף. זה מתרחש בגלל שהחומר המייבש, יחד עם הלחות באוויר ממנו הוא מסיר את הלחות, עשוי לספוג גם את הריחות אותם האוויר מכיל. לעיתים קרובות הוא יספוג ריחות אליהם אתם אפילו לא מודעים, אך הוא יספוג ריחות במיוחד מפריטים כגון סיגריות, מוצרי קוסמטיקה, חומרי בנין, ורהיטים חדשים (בהתאם למדריך של EcoSeb 122EA-SIMPLE) בכל מקרה, הריח אשר מגיע ממסיר הלחות אינו נובע כתוצאה מספיגת הריח, אלא מהתחממות הריח כאשר החומר המייבש עובר חימום מחדש (כדי לשחרר ממנו את הלחות). שימו לב כי הריח הזה אינו מזיק וצריך להיות זמני בלבד. עם זאת, אנו עדיין מחשיבים זאת לחיסרון בשימוש במסיר לחות מייבש מאחר והוא עשוי למנוע את השימוש בסוג מסיר לחות זה תחת נסיבות מסוימות –למשל בסביבה עסקית.
 
יש לכם שאלה או הערה? כתבו לנו על כך למטה.
הכותב הינו יונתן רבה, מנהל מערכות אוורור וחימום בחברת א.נ.י.א פתרונות אנרגיה
טלפון 08-9331239 פקס 08-9322438 מייל :yonir4@gmail.com
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים