א.מערכות פתרונות איוורור וחימום - מהו מקרר ביצה ובמה מזגן נייד שונה ממנו?
תנור גז  |  תנור חימום  |  קירור  |  מזגן נייד  |  מאוורר  |  מסך אוויר

  
 לייעוץ מקצועי בחינם חייגו: 08-9999029 
 

לשיחת ייעוץ בחינם חייגו
08-9331239  או מלאו
את הטופס >>


 
  

מהו מקרר ביצה ובמה מזגן נייד שונה ממנו?

חזור לעמוד הקודם ►    
מסך אוויר | מזגן נייד | מאוורר 
דף הבית >> מאמרים >> מזגנים ניידים >> מהו מקרר ביצה ובמה מזגן נייד שונה ממנו?

מקרר ביצה הינו יחידת קירור נידת, בעלת גלגלים, הידועה יותר כמצנן אויר מים או פשוט, מצנן. מקורותיו של מצנן האוויר באמצעי קירור קדום בשם 'תופש רוח' שהומצא בתחומי ממלכת פרס הקדומה. תופש הרוח כלל מערכת מניפות מיוחדת, שהותקנה על גגות המבנים ו"אספה" רוח חמה, אותה העבירו המניפות דרך מים. המים קיררו את האוויר ופלטו אותו לפנים הבית.

מצננים מודרניים משתמשים, למעשה, באותה השיטה. מצנן אוויר מכיל מניפות עטופות רפידות ספוגות מים. האויר החם מועבר דרך הרפידות, שמצננות אותו ונשלח אל פנים החדר. מקרר ביצה יכול לקרר את סביבתו באופן יעיל, הן בחללים פנימיים  והן בשטחים חיצוניים, עד כדי הורדה של 20 מעלות צלסיוס! ישנם דגמים רבים של מצננים, חלקם מיועדים ללקוחות פרטיים ואחרים לשימושים מסחריים ותעשייתים.
מצנן הינו מכשיר חסכוני, שאינו מזיק לבריאות או לסביבה. עלויות הרכישה והאחזקה שלו נמוכות יחסית וצריכת החשמל אינה מגיעה לכדי מחצית הצריכה של מזגן; האוויר המקורר הינו אוויר טרי, שנשאב מבחוץ ותהליך הקירור אינו כולל שימוש בגזים או כימיקלים המזהמים את האוויר.
יחד עם כל מעלותיו, יש למצנן שני חסרונות עיקריים. מאחר והוא מבוסס על טכנולוגית אידוי מים נדרשת כמות גדולה של מים לתפקודו התקין וחשוב מכך, אין הוא מתאים או יעיל באיזורים לחים. פעולתו מעלה את רמת הלחות באוויר; תכונה זו מהווה יתרון משמעותי עבור אלו המתגוררים באקלים יבש, אך פוסלת אותו עבור איזורים כמו מישור החוף.

הבדלים עיקריים בין מקרר ביצה לבין מזגן אוויר נייד
מזגנים ניידים דומים במבנם החיצוני למצננים. גם הם אינם דורשים התקנה מקצועית, אך מרביתם מחייבים סמיכות לחלון לשם הוצאת צינור פליטת מים ופתחי איוורור. מזגן נייד הינו מכשיר יקר יחסית לרכישה, אך יעילות צריכת האנרגיה שלו גבוהה לעומת מערכות מיזוג קלאסיות, אם כי נמוכה מזו של מצנן.
שיטת הקירור של מזגנים מבוססת על העברת חום על ידי שינוי מצב הצבירה של נוזלים הקרויים קררים. בתהליך הקירור נפלטים גזי חממה ומים מוסרים מן האוויר; משמע, מזגן מוריד את רמת הלחות ואין מתאים ממנו לשימוש באיזורים לחים. מזגן נייד ממחזר את האוויר הקיים בחדר ומקרר אותו שוב ושוב, תכונה שמעניקה לו יכולות קירור מופלאות.
יש לציין, כי בעוד שמצנן מיועד לקירור בלבד, דגמים מתקדמים של מזגנים ניידים מציעים גם אפשרות חימום.
לייבסיטי - בניית אתרים