א.מערכות פתרונות איוורור וחימום - המלצות לניקוי וייבוש שטיחים
תנור גז  |  תנור חימום  |  קירור  |  מזגן נייד  |  מאוורר  |  מסך אוויר

  
 לייעוץ מקצועי בחינם חייגו: 08-9999029 
 

לשיחת ייעוץ בחינם חייגו
08-9331239  או מלאו
את הטופס >>


 
  

המלצות לניקוי וייבוש שטיחים

חזור לעמוד הקודם ►    
מסך אוויר | מזגן נייד | מאוורר 
דף הבית >> מאמרים >> מפוחים ניידים >> המלצות לניקוי וייבוש שטיחים

מעבר לניקוי שגרתי: טיפול בשטיחים ספוגים יתר על המידה
ציוד מתאים, תנועת אוויר מספיק טובה ומדד של סובלנות יכולים להאיץ את תהליך הייבוש.

אין זה סוד ששטיחים מצריכים ניקוי מתוכנן על בסיס סדיר על מנת לשמר את המראה ולהאריך את תוחלת החיים שלהם. אולם לפעמים תכניות לניקוי שטיחים מתעלמות מחשיבות ייבושם של שטיחים לאחר שמנקים אותם. ושטיחים שנשארים לחים למשך פרק זמן ארוך מדי יכולים למשוך אליהם כמות גדולה יותר של אבק, לאחסן ריחות לא נעימים או – אף גרוע יותר – ליצור בסיס גידול להתפתחות של עובש.

"ייבוש השטיח חשוב באותה מידה כמו ניקוי השטיח", אומר ג'ון פול, יועץ עבור המכון האמריקאי למדעי הניקיון שבאטלנטה, ג'ורג'יה. "אם אתם משאירים את השטיח רטוב, תגרמו להתפתחות של עובש וטחב, לכן קריטי לנקות ולייבש אותו ביסודיות".

לשם השגת מטרה זו, השלב הראשון הוא לזהות איזה סוג של שטיח מנקה צוות הניקיון.

"עליכם להבין את השטיח הזה מכיוון שהחומר הכימי הלא נכון או המערכת הלא נכונה יכולים לגרום לשטיח נזק", אומר פול. על מנת למנוע הפרה אפשרית של האחריות על השטיח, הוא מציע ליצור קשר עם היצרן על מנת להחליט על לוח זמני התחזוקה המומלץ.

מידת הלכלוך ותנאי האקלים יהוו גם כן גורם שישפיע על הדרך שבה השטיח יעבור תהליך של ניקוי וייבוש. ישנם מומחים בתחום הטיפול בשטיחים התומכים בסחיטת מים חמים עבור אזורים המכילים לכלוך כבד או במקרים של ניקוי עמוק, בעזרת שיטות של לחות נמוכה, כגון כימוס (הכנסה וסגירה בתוך קפסולה), בה נעשה שימוש על בסיס זמני לשימור השטיח.

"שלב ראשון הוא הוצאת כמות הלחות המרבית בעזרת מכונה אשר נבדקה על ידי המכון לשטיחים ומרבדים (CRI)," אומר אלן ראטי, נשיא המכון למתקני בריאות, בוייסי, איידהו. "ציוד לסחיטת שטיחים העניק ל- CRI חותמת רשמית לכך שהדבר נועד להסרת מרבית הלחות הנובעת כתוצאה מתהליך ניקוי רטוב."
בעוד שתהליכים לניקוי שטיחים בלחות נמוכה יביאו לידי זמני ייבוש מהירים יותר מהסחיטה, הטכניקות והציוד בהם נעשה שימוש על מנת להאיץ את תהליך הייבוש ביסודן זהות.

כוח אוויר
ברגע ששטיחים עברו ניקיון, הדרך הטובה ביותר להאיץ את תהליך הייבוש היא להכניס ולהפיץ אוויר.

"כל הלחות צריכה להיספג", מציין ביל ידון, מדריך בכיר בחברת Jon-Don., רוזל, אילינוי. "אנו יכולים לגרום להאצת תהליך הנימיות (הספיגה) בכל פעם שאנחנו מעבירים אוויר על פני משטח השטיח".

פעולה זו יכולה להיות פשוטה כמו לפתוח חלון או דלת – במידה ומזג האוויר מאפשר זאת.

"אווררו בעזרת אוויר נקי כאשר האוויר שבמקום פתוח יבש יותר מהאוויר שבמקום סגור, ובזמן בניית מערכות אבטחה או כאשר פרוטוקולים אחרים מתירים זאת", אומר ראטי. "הכוונת אוויר ממקום פתוח לתוך ומחות למבנה תאפשר ייבוש מהיר יותר."

נוסף על כך, השימוש במניעי אוויר ובמערכות HVAC יכול לקצץ באופן משמעותי את זמני הייבוש – במיוחד כאשר נעשה בהם שימוש יחד.

"מיזוג אוויר נחשב ככל הנראה לאמצעי הטוב ביותר להסרת לחות שיש בידינו, מכיוון שהמטרה שלו היא למשוך את הלחות מהאוויר", אומר ידון.
בעת ניקוי שטיחים בשעות הערב, פול ממליץ להשאיר מאווררים ו- HVAC פועלים במהלך הלילה מתי שניתן. ובאותם זמנים בהם לא חם מספיק להפעלת מיזוגג האוויר או שלא קר מספיק על מנת להפעיל את החימום, או כאשר האוויר שבמקום חיצוני אינו מהווה אופציה, יתכן והממונים על כך יצטרכו להסתמך אך ורק עלל מפיצי (מניעי) האוויר.

"במידה וירד גשם ו/או האוויר הסביבתי בחוץ לח, או במידה והאוורור אינו מתאים, יש לעשות שימוש במאווררים על מנת לכוון אוויר יבש יותר על פני ודרך השטיח", מציין ראטי. "כמו כן, מאווררים מספיקים עבור מצבים בהם שטיח נסחט כראוי והלחות היחסית במקום הסגור נמוכה מספיק על מנת שהייבוש באמצעות מאוורר – אולי יחד עם מיזוג אוויר או חימום מרכזי ובעזרת (בזהירות) תנורי חלל – ייבש את השטיח תוך מספר שעות."

על פי דבריו של ראטי, שטיחים העוברים תהליך נכון של ניקוי וסחיטה אמורים להתייבש תוך מספר שעות. אפילו במצבים הקיצוניים ביותר, שטיחים אמורים להתייבש תוך 12 עד 24 שעות. הדבר תלוי רק במספר המאווררים ובמיקום שלהם, אשר תלוי בתנאי האוויר הסביבתי ובקיבולת המאוורר.
ככלל אצבע, בעת ייבוש שטיח במסדרון, פול ממליץ על מיקום מפיצי אוויר בקצוות המנוגדים של השטח מיד לאחר פעולת הסחיטה. עבור חדר בגודל של כ-25 רגל על 25 רגל, ידון ממליץ למקם שניים עד שלושה מאווררים סטנדרטיים, והכוונתם למרכז החדר, או מאוורר אחד הדוחף אוויר במעגל של 360 מעלות, הממוקם במרכז החדר.

מעבר לניקיון השגרתי: הטיפול בשטיחים רוויים יתר על המידה
בעוד שפעולות ניקיון שגרתיות מתאפיינות כסיבה היחידה לכך ששטיחים נשארים רטובים, תאונות קורות, וצוות ניקיון המתקן צריך להיות מוכן לכל דבר החל משפיכת קפה ועד להצפה.

"אם מישהו הפיל קנקן קפה על השטיח, אסחט אותו, אציף אותו במים ושמפו ולאחר מכן ואפעיל עליו מאוורר", אומר פול. "עליכם לטפל בשטיח זה בעזרת מכשיר הסחיטה בכל הכיוונים על מנת להוציא ממנו כמה שיותר מים".

מיקום מאוורר על אזור עליו נשפך נוזל אמור לקצץ את זמני הייבוש בכ-50%, הוא מוסיף ואומר.

שואבי אבק לשאיבה רטובה/יבשה נחשבים גם כן לשימושיים כאשר שטיחים רוויים כתוצאה משפיכה של נוזלים או דליפה.

"במידה והתפרץ צינור, באפשרותכם להשתמש בשואב אבק לניקוי רטוב/יבש על מנת להוציא מים עודפים ולהאיץ את התהליך", אומר פול.
על הממונים להחליט גם על מדדי בטיחות ושילוט בזמן שהשטח מתייבש.

שפיכת נוזלים מעת לעת הינו עניים שניתן להתמודד אתו בקלות, אולם מנהלי ניקיון מתקנים עשויים למצוא את עצמם לא מוכנים מספיק במקרה לא סביר של דליפה או הצפה שלא רק מרווה (מרטיב לחלוטין) את השטיח, אלא חודר לתוך של הקומה התחתונה או הקירות. ראשית כל, מניעה עדיפה על תיקון.

"במקרה של דליפה, מצאו אותה ותקנו אותה", אומר ראטי. "במידה ואתם מתמודדים עם רצפה לחה, כגון לוח בטון עם חדירת לחות, יתכן ותצטרכו להיוועץ עם מומחה לגבי שלבי התיקון."

על פי דבריו של ידון, כאשר השטיח רטוב כתוצאה מנזקי מים, אותם עקרונות חלים עבור ייבוש אופטימלי: זרם אוויר וזמן.
"אם ברצונכם לייבש את השטיח מהר יותר, במיוחד בסביבה יבשה, השתמשו בתנור חימום," הוא ממליץ. "ככל שהאוויר חם יותר, כך הוא מסוגל להחזיק כמות גדולה יותר של לחות".

אם שטיחים מוצפים (ספוגים במים) בעקבות הצפה, ידון ממליץ על מיקום מפיץ אוויר אחד בכל 10 עד 16 רגל לאורך הקיר.
"גם אם מדובר באיבוד מים קטן בגודל של אינץ' אחד על השטיח, מה שמדאיג אותנו באמת הם הקירות", הוא אומר. "מרבית הקירות עשויים מלוח טיט, המכיל נייר, אשר יגרום להצטברות של מים על הקיר. לכן כוונו תמיד את המאווררים לקירות בזווית של 45 מעלות."

שטיחים ספוגים יתר על המידה עשויים גם להצריך שימוש במסיר לחות. כאשר הלחות מתאדה לתוך האוויר, מסירי לחות הממוקמים כנדרש ימנעו ממנה להתמקם מחדש על השטיח. מנהלים עשויים להיות מופתעים מכמות הלחות היוצאת ממסיר הלחות, אפילו במצבים בהם מים או הצפה מינימליים.
אולם במצב של הצפה, מסירי לחות מהווים שלב חיוני בתהליך הייבוש.

"במידה ויש כמות גדולה של מים, הייתי קודם סוחט אותם ולאחר מכן מפעיל את המאווררים, בליווי מסיר הלחות", מציין ידון. "מטרת המאווררים היא ליצור התאיידות, כך שברגע שהמים מתאדים לאוויר, מסיר הלחות יעבה את הלחות מהאדים וישאב אותה החוצה".

לעתים צוות ניקיון של מתקנים מרכיבים מסירי לחות לפני תהליך הסחיטה מכיוון שלוקח זמן להתחיל להפעיל אותם. בתרחיש של הצפה, השטיח קודם יתייבש, לאחר מכן הריפוד, ולבסוף המקום התת קרקעי, כיוון שלחות נדבקת למשטח ומתאדה.

גם כאשר השטיח מרגיש יבש למגע, ידון ממליץ להשאיר את מסירי הלחות דלוקים.

"השאירו את מסירי הלחות מופעלים למשך פרק זמן ממוצא של שלושה ימים במצבים של הצפה," הוא אומר. "במידה ולשטיח יש ריפוד מתחתיו, השאירו אותם פועלים במשך ארבעה ימים. יתכן והשטיח יבש, אולם עשויה להישאר כמות מסוימת של לחות בקירות, וכך מסיר הלחות ימשיך למשוך את הלחות הזו מהאוויר."
ידון ממליץ גם על שימוש במכשיר לבדיקת לחות במידה והשטיח מכיל ריפוד מתחתיו. ניתן לעשות בכך שימוש על מנת להחליט באם השטיח התייבש כראוי או לא. חיישני לחות אלה יכולים לאתר לחות בתוך שטיחים, לוחות טיט ועץ.

"בעוד שיתכן והשטיח יבש, החלק שמתחתיו עשוי שלא להיות יבש," הוא אומר. "לכן עליכם לדעת אם הוא עדיין רטוב, ובמידה וכן, עליכם להשאיר את הציוד שלכם מופעל".

לבסוף, על מנהלי ניקיון מתקנים לדעת מתי לוותר ולבקש עזרה. לא כל המצבים יכולים או צריכים לקבל טיפול במקום.

"הייתה אצלי הצפה של הבניין שבה המים הגיעו לגובה הקרסוליים. הדבר מחוץ לתחום של ניקיון רגיל," אומר פול. "כאשר מדובר בתרחיש בסדר גודל כזה, עליכם לקרוא לחברה שזאת תחום ההתמחות והמקצועיות של אנשים אלה אשר עברו הכשרה מקצועית מספיק טובה, והם נכנסים פנימה עם קרונות מלאים מסירי לחות, מפיצי אוויר וציוד כבד חזק יותר ממכשירי הסחיטה על מנת להוציא את המים."

למרבה המזל מרבית המתקנים לעולם לא יצטרכו לעמוד בפני התרחישים הגרועים ביותר האלה. באופן כללי, ייבוש שטיחים במהירות וביעילות צריך להיות עניין של הגיון פשוט וביצוע מספר שלבים בסיסיים.

"אין הרבה בתהליך הייבוש", מתוודה על כך ידון. "הדבר צריך פשוט להיעשות באמצעות הציוד המתאים והבנה נכונה של תהליך הניקיון".
לייבסיטי - בניית אתרים