א.מערכות פתרונות איוורור וחימום - היתרונות והחסרונות של מזגנים ומצננים ניידים
תנור גז  |  תנור חימום  |  קירור  |  מזגן נייד  |  מאוורר  |  מסך אוויר

  
 לייעוץ מקצועי בחינם חייגו: 08-9999029 
 

לשיחת ייעוץ בחינם חייגו
08-9331239  או מלאו
את הטופס >>


 
  

היתרונות והחסרונות של מזגנים ומצננים ניידים

חזור לעמוד הקודם ►    
מסך אוויר | מזגן נייד | מאוורר 
דף הבית >> מאמרים >> מזגנים ניידים >> היתרונות והחסרונות של מזגנים ומצננים ניידים
כיום, מוצעים בשוק שני סוגי מכשירים, שיכולים להחליף או להוות תגבורת יעילה למערכות מיזוג. מזגן נייד וכמותו, מצנן אוויר מים נייד פוטרים את בעליהם מהצורך בהכנה מבנית והתקנה מיוחדת ומקצועית של אמצעי הקירור. בנוסף, הם מאפשרים ניוד קל ומהיר של המכשיר בין חדרי המבנה ואף בין מיקומים גיאוגרפיים שונים הודות למימדיהם הקטנים, משקלם המועט והגלגלים המותקנים בתחתיתם.
כל אחד מן המכשירים מבוסס על שיטת קירור שונה בעלת תכונות אופייניות לה. יש לשים לב להבדלים בין יחידות הקירור ולרכוש את זו המתאימה לאקלים ולתנאים אחרים, הייחודיים לך.

מזגן אוויר נייד

מזגנים ניידים מהווים חלופה נאותה למזגן הקלאסי על סוגיו השונים. רוב הדגמים כוללים צינור פליטה ולכן יש להציבם ליד חלון, אך ישנם כאלו הכוללים מיכל מים אותו יש לרוקן באופן ידני; או, לחילופין, דגמים משוכללים המשלבים טכנולוגית אידוי ומבטלים את הצורך בניקוז.
מזגן נייד, כמו כל מזגן אחר, מסייע בהסרת הלחות מן האוויר. תכונה זו עשויה להוות יתרון עבור מי שחי בסביבה לחה, אך באותה המידה, היא תחשב לחיסרון משמעותי עבור מי שחי באיזור יבש.
מזגן יעיל יותר ממצנן בקירור חללים סגורים במידה והטמפרטורות אינן גבוהות באופן קיצוני; זאת, הודות לעובדה, כי מזגן מקרר שוב ושוב את אותו האוויר. כאן נעוצים שניים מחסרונותיו של מזגן נייד והם השימוש באוויר ממוחזר והצורך בפתחי איוורור.
מזגנים ניידים מעט יותר יקרים לרכישה, אך הם צורכים הרבה פחות אנרגיה ממערכות מיזוג אחרות, כך שבראיה לטווח ארוך מדובר במכשיר חסכוני.  מזגנים ניידים רבים כוללים גם תוכניות הפעלה מיוחדות ויכולת שליטה בטמפרטורה ומשך הפעילות, המסיעות אף הן בצמצום הוצאות החשמל.

מצננים ניידים

מצנן אויר נייד (מצנן ביצה) אינו המצאה חדשה, אף כי הוא התפתח רבות במהלך השנים. הראשונים שעשו שימוש בשיטת הקירור הפשוטה, המבוססת על אידוי מים, כבר לפני אלפי שנים, היו הפרסים. באותה תקופה נהגו לתפוס את הרוח על גגות מבנים בעזרת מניפות מיוחדות. המניפות העבירו את משבי האוויר החם דרך מים אל חדרי הבית.
מצנן אויר מודרני פועל באותה הצורה; האוויר החם עובר דרך מסננים בצורת  מניפות, עטופים במזרנים לחים (רפידות ספוגות מים). המים מסוגלים לקרר את האוויר עד למידת חום של 20 מעלות בערך. שיטה זו יעילה מאד באיזורי אקלים חמים במיוחד ויבשים, זאת משום שבמהלך תהליך הקירור מתאדים מים אל החלל ומעלים את אחוזי הלחות במקום. יש לציין, כי תוספת הלחות לאוויר באיזורים יבשים, מעלה את רמת החיים ושומרת על חפצים כמו רהיטים וטקסטיל מפגעי היובש, אך שימוש במצנן באיזור לח עלול לפגום בתפקודו ולהביא להיווצרות חלודה במערכת.
מצננים מצויינים לשימוש גם בשטח פתוח ולכן קיימים דגמים רבים המיועדים לשימוש תעשייתי במפעלים, מוסכים, אצטדיונים וכדומה.
מצננים זולים יחסית לרכישה וחסכוניים מאד בצריכת החשמל (20-50% מהצריכה של מזגן נייד). בשל צריכת האנרגיה הנמוכה, פליטת החום המעטה וההמנעות משימוש בגזים למיניהם, נחשבים מצננים למכשירים אקולוגיים. מצנן נייד אינו ידידותי רק לטבע, אלא אף לסביבה האנושית, הודות לעובדה כי הוא מספק אוויר רענן ואינו ממחזר את זה הקיים בחדר.
לייבסיטי - בניית אתרים