א.מערכות פתרונות איוורור וחימום - אפקט צינון רוח מה זה וכיצד לחשב אותו ?
תנור גז  |  תנור חימום  |  קירור  |  מזגן נייד  |  מאוורר  |  מסך אוויר

  
 לייעוץ מקצועי בחינם חייגו: 08-9999029 
 

לשיחת ייעוץ בחינם חייגו
08-9331239  או מלאו
את הטופס >>


 
  

אפקט צינון רוח מה זה וכיצד לחשב אותו ?

חזור לעמוד הקודם ►    
מסך אוויר | מזגן נייד | מאוורר 
דף הבית >> מאמרים >> מצננים >> אפקט צינון רוח מה זה וכיצד לחשב אותו ?
מהו המושג הידוע בשם "אפקט צינון רוח"? מה ההסבר שלו

תנועת אוויר נחשבת לאחת מהשיטות היעילות ביותר לקירור סביבה במהלך עונה חמה.
"אפקט צינון רוח" היא הירידה הנתפסת בטמפרטורת האוויר, המורגשת על ידי הגוף בשל מהירות האוויר: ככל שכמות זרימת האוויר גדולה יותר, כך ייווצר אפקט קירור גדול יותר.

כיצד לחשב את אפקט צינון הרוח ?
במטאורולוגיה ובמהלך שלב התכנון של התקנת אקלים, מדד הקירור (צינון רוח) מחושב באמצעות הכרת הערכים של טמפרטורת האוויר והמהירות שלו.
לדוגמא: עם טמפרטורה חיצונית של 30°C , עם מהירות אוויר של 2+- 2.5 מטרים/בשנייה התחושה המורגשת על ידי בעלי החיים היא טמפרטורת סביבה של כ- 5.5°C נמוכה יותר מהערך שנמדד.

התוצאה הזאת נובעת בשל עלייה בקצב איבוד החום: בעל החיים מנקז את החום המיוצר בצורה מהירה יותר ובמקביל העלייה בטמפרטורה בסביבה כולה, מוגבלת.  ציפורים, הודות למצב הרווחה המשופר שלהן, מגדילים את צריכת המזון שלהם, משקל גוף וכתוצאה מכך גם את רמת חילוף חום בגופם.
האמצעי לחישוב צינון הרוח הוא די שינוי במחלוקת כיוון שיש קושי לבצע מדידה: מדי חום מציגים חום נכון לרגע נתון ולא חום שהתקבל.
היעדר אפשרות למדוד מה בעל חיים מקבל באמת מקשה על התנהלות בסביבה שיש בה כמות גדולה של האוויר שזז.
כל הטבלאות למדידת צינון הרוח יכולות להיות מאוד יעילות אולם יש להגדיר אותן כלא מדויקות משום שהן נוצרו במעבדות בעקבות לקיחה בחשבון של בעל חיים בודד ולא המשטח הפנימי של מחסן המכיל כמות גדולה של ציפורים בתוכו.
אלו גורמים יש לקחת בחשבון עבור צינון רוח אופטימלי?
ישנם 3 גורמים חשובים שצריך לזכור:
  • גילם של בעלי החיים הינו גורם חשוב ביותר. בעלי חיים צעירים יותר קטנים יותר בגודלם, יש ביניהם מרווחים גדולים יותר ופיזור החום שלהם פשוט וקל הרבה יותר. כתוצאה מכך, הם זקוקים לזרימת אוויר קטנה יותר ופחות חזקה.
  • סכמות רבות של צינון רוח מתייחסות לטמפרטורה מדויקת, אולם אין הדבר נכון בכלל. התנודות בטמפרטורה (חום) מהוות גורם שיש לקחת בחשבון: ברגע שהטמפרטורה יורדת, אפקט צינון הרוח גדל מכיוון שקיים הבדל גדול יותר במעלות בין חום האוויר לבין חום של בעלי החיים שעליהם נערך הניסוי.
  • מחקרים שנערכו לאחרונה שמו דגש חדש על תחזוקת המאוורר, תוך שמירה על ניקיון מערכת התריסים ומתיחה נכונה של החגורה.
קבוצת Ania לקחת היבט זה בחשבון תמיד בתור היבט אסטרטגי, תוך שימת דגש על כך שתחזוקה מתוכננת וקבועה יכולה להבטיח ביצועים טובים יותר.
מאווררי מפלט עם תריסים מלוכלכים או חגורה לא מתוחה מספיק, מאבדים בהדרגה את זרימת האוויר שלהם תוך ירידה קבועה במהירות האוויר בתוך המחסן ולכן גם מדד קירור נמוך יותר.

נתוני מחקר מראים כי איבוד של 20+-30% של זרימת אוויר גורם לירידה באפקט צינון הרוח מ- 5.5°C לפחות מ- 2.5°C .
מידע נוסף: באיזו מידה יכולה חוסר ניקיון לפגוע בביצועי המאווררים?
האם אתם מעוניינים באיכות ביצועים מצוינת ובאפקט צינון רוח מצוין?
חברת Ania פתרונות אנרגיה מציעה מגוון רחב של מאווררי מפלט ששופרו במהלך השנים במטרה לעמוד בדרישות הלקוחות ועל מנת להצליח להתאים את עצמם לשדות היישום השונים ביותר.
מלל בתמונה עם 2 ציפורים על רקע סגול (לא ניתן להעתיק)
כיצד גורמת לכם הרוח לתחושה קרה יותר?
 
לייבסיטי - בניית אתרים